תכנית בטיחות אש

הוראה 532 תוכנית בטיחות: אופן הגשת נספח אמצעי בטיחות אש ומקרא אחיד (יולי 2014),

מאת: יוסי שיש יועץ בטיחות אש בכיר

הדליקה הקשה בכרמל  (2-6.12.2010) הובילה לשינוי בהתייחסות מדינת ישראל לנושאי בטיחות אש במרחב הציבורי והפרטי. הוכרה דרישה מיידית לשיפור  יכולת ההתמודדות של בעלי מבנים ורשות הכיבוי עם כיבוי שריפות וגיבוש דרכים למניעת התפשטות אש במקרה של דליקה. תוצאת אסון הכרמל הובילה להקמת הרשות לכבאות והצלה לישראל., שקיבלה סמכויות לביצוע האחדת דרישות הנוגעות למניעת דליקות. ב 2011 השלימה הרשות את נושא האחדת הדרישות על ידי יישום תוכנת שלהבת בכל התחנות בארץ. מה המשמעות של הנפקת הדו"ח ללקוח: החלק המופנה ללקוח הנו תוצר של מודול מניעת דליקות שעניינו: "נוהל הדרישות לסידורי בטיחות אש בשטחים בנויים ופתוחים טיפול בכל מה שקשור לרישוי עסקים, ניהול ביקורות ומתן חוות דעת ואישורים לצורך תכנון ובניה".

מרבית המבנים בארץ בנויים לשמחתנו מחומרים הידועים כמעכבי בעירה כדוגמת אבן ומתכת. למרות זאת, נהיר כי כל מבנה באשר הוא חשוף לפגיעה מאש, ולכן נדרש לבצע מהלכים מקדימים כדי למנוע התפרצות דליקות, וחלילה במקרה של התפרצות דליקה – לצמצם ככל הניתן את התפשטותה. לצמצם ככל הניתן את הפגיעה מאש ועשן. כאן נכנס לתמונה הוראת מכ"ר 500/532 להכנת תוכנית בטיחות למבנה.

במאמרנו זה אשים דגש על הוראת כבאות והצלה 532 שעניינה: עריכת תוכנית בטיחות בהתאם לסטנדרטים ולדרישות המופיעות בהוראה. לחברת י.דר בטיחות וניהול בע"מ ניסיון רב ועשיר בהכנה, הגשה ואישור של תוכניות בטיחות למבנים מכל הסוגים: מבני תעשיה, מבני משרדים, בתי חולים, בתי אבות, ישיבות, בתי מלון, תמ"א 38 ועוד.

  1. תוכנית בטיחות אש מידע: כל מבנה ואו חלק ממנו המצוי בשלב תכנון, חייב להגיש גם תוכנית בטיחות אש. כך גם כל מבנה ואו חלקים ממנו אשר עוברים שינוי תכנוני ולדוגמא: תמ"א 38, הקמת מרפאה, משרד, בית קפה או מסעדה, נגרייה והנם חלק ממבנה. כך גם כל מבנה ואו חלקים ממנו העוברים שינויי יעוד.
  2. הבסיס לתוכנית: תוכנית בטיחות אש נסמכת באופן בלעדי על ידי התוכנית האדריכלית של המבנה. היא מהווה אבן דרך מרכזית לעמידה בדרישות הרשות לכבאות והצלה ותנאי בסיסי למתן היתר בניה ואו רישיון עסק.
  3. הסבר קצר על המכ"ר: עבודה על פי מפרט של סימנים מוסכמים וסטנדרטים של בטיחות כפי שמתווה כבאות והצלה למכ"ר 532 ולנספח 11 א. התוכנית תכלול לדוגמא: תיאור יציאות וכניסות, נקודות חשמל ותאורת חירום, נקודות מים, דרכי מילוט, פתחי מיזוג אויר, גלאי עשן, מיקומי מטפים, דלתות אש.
  4. הכנת תוכנית בטיחות רשות או חובה: מדובר בדרישה בסיסית שהיא בגדר חובה ממי שהתבקש לכך. מובן שהדרישה באה להגן על בעלי המבנים מפני פרוץ שריפה וצמצום נזקיה במידה והתרחשה.
  5. כיצד נבנית תוכנית בטיחות אש: תוכנית הבטיחות משרטטת ומסמנת אלמנטים הנוגעים לבטיחות ובטיחות באש. לדוגמא נציין: צורך במתזים, מטפים, גלאים, תאורת חירום, חלוקת המבנה לאגפי אש וכך הלאה.
  6. אם אני נדרש להציג תוכנית בטיחות אש: ראשית יש כמובן לדאוג לתוכנית אדריכלית מאושרת ע"י הרשויות ובהמשך עיש לפנות לגורם מיומן ובעל ניסיון רב בהכנת תוכניות לבטיחות באש וזאת במטרה לאפשר את אישורה ברשות לכבאות והצלה.

 

ניסיון רב ופיתוח ייחודי להכנת תכנית בטיחות אש - הרווח שלכם במהירות ובחסכון בעלויות.

י.דר בטיחות נמנית על החברות הראשונות שהגישו תוכניות בטיחות אש, עוד בתקופה בה הוכנו התוכניות באופן ידני. ניסיון זה העמיד את חברתנו כחלוצה בהכנת תכנית בטיחות אש ממוחשבת, התואמת את דרישות שרותי הכבאות. 
לרשותך צוות מהנדסים וממוני בטיחות אש בכירים שיכינו עבורך תכנית בטיחות אש מקצועית במהירות ובמחיר הוגן - לאישור מיידי של שירותי הכבאות. 

תכנית בטיחות אש - ניהול בהצטיינות


הנכם מוזמנים להצטרף לקהל לקוחותינו המרוצים! 

תכנית בטיחות אשעד כה ביצענו מאות פרויקטים של תוכניות בטיחות אש ללקוחות מרוצים ובהם:

קניונים, ומרכזים מסחריים

מלונות, רשתות בתי אבות

מבני משרדים, קופות חולים, בתי חולים, חברות ניהול

אולמות שמחה, היכלי תרבות, אצטדיונים

רשתות אופנה 

מפעלי תעשייה, מאפיות, בתי בד

מרלוג"ים , מנחתי מטוסים

עיריות, מועצות מקומיות, חברות כלכליות 

בתי מגורים מורכבים 

בתי כנסת, מקוואות, בתי מדרש

מסעדות

י.דר בטיחות - מתאימים לכם את התכנית לקבלת אישור מידי של שרותי כבאות:

תכנית בטיחות אש מהווה חלק בלתי נפרד מדרישת רישיון עסק או היתר בנייה. בטיחות אש הינה תכנית המתבססת על התכנית האדריכלית של מבנה קיים או מתוכנן. בתכנית מפורטים סדרי כיבוי אש בהתאם למכ"ר 532 ולנספח 11א (נספח תיאור אמצעים לבטיחות אש). כל תכנית בטיחות אש הנערכת על ידנו מותאמת באופן אישי לצורכי הלקוח ולדרישת שרותי הכבאות. בהתאם לדרישת המכ"ר, יש להגיש תכנית בטיחות אש בפורמט אחיד הכולל את אמצעי הבטיחות הנדרשים בבניין לפי סיווגו.  


מה מכילה תכנית בטיחות האש? 


 ייעוד ותפוסה, חלוקה לאגפי אש, סימון דרכי גישה, מוצא
 אספקת המים למערך כיבוי האש.
 מיקום ציוד כיבוי האש, מערכות גילוי אש
 לוחות פיקוד כיבוי, לוחות ומפסקי חשמל. 
 סידורי שליטה בעשן 

עבודה בשלבים וליווי עד לאישור התכנית:

שלב ראשון:
בחינת התכנית האדריכלית. במקרה של תכנית למבנה חדש נערך דיון (במידת הצורך) עם האדריכל המתכנן במטרה לגבש תכנית בטיחות אופטימאלית ותקנית. 
שלב שני:
עריכת תכנית בטיחות האש המבוצעת על ידי צוות הכולל ממונה בטיחות אש בכיר ומהנדס הבקיאים בחוקים ובתקנות של בטיחות האש. במקרה של מבנה קיים, או מבנה בתהליכי שיפוץ, שיקום, הוספת תוספת וכד`, נערך במקום סיור להשלמת התכנית.


הגעה לשלב מסירת תכנית בטיחות האש לאישור: 


שירותי כבאות, הנהלות מגדלי משרדים וקניונים. הליווי של י.דר בטיחות הנו עד למתן אישור לתכנית. 

השירותים הנלווים שלנו לתכנית בטיחות אש: 
תיקי שטח, תיקי מפעל, ממונה בטיחות אש, יעוץ בטיחות אש,הדרכות בטיחות אש

פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם האפשרי