תיק שטח על סוגיו השונים

תיק שטח חובה שמצילה חיים

אמנם מדובר בחובה ובהכרח בכדי שתוכל לקבל רישיון לעסק שלך. אך תיק שטח אינו עוד תקנה לא רלוונטית, אלא מסמך היכול להציל חיים ולשמור על שלמות העסק שלך. אין לזלזל בעת הכנת תיק השטח ויש לבחור ממונה בטיחות יסודי ביותר שידע להכין את תיק השטח כראוי, גם בכדי שיעבור את הביקורות וגם שבעת הצורך יוכלו להיעזר בתיק השטח בכדי להציל חיים.

תיק שטח מהווה מעין תעודת זהות של בניין, והוא נכתב לצרכים של כיבוי אש והתמודדות עם סכנות אחרות. תיק שטח נועד לתת לרשות הכבאות מידע רלוונטי אודות הבניין – מיקום של מערכות מים ומערכות כיבוי אש, מיקום של פתחי מילוט וכדומה. מרבית המבנים הציבוריים מחויבים בכתיבה של תיק שטח, כך למשל בנייני משרדים, בתי חולים, קניונים וכדומה.


מי כותב תיק שטח?

תיק שטח יכול להיכתב אך ורק על ידי אדם אשר מתמחה בתחום, כמו מומחה בטיחות בנושאי אש וכיבוי אש. אמנם באופן רשמי, כל אחד יכול לכתוב תיק שטח, אך על מנת שהתיק אכן יכיל את כל המידע הדרוש לרשות הכבאות, חשוב לכתוב אותו על ידי אדם מקצועי, אשר מכיר את המערכות השונות ואת הצרכים השונים בכיבוי אש. תיק שטח חייב להיות מדויק, ואם רשות הכבאות מוצאת שחסרים בו פרטים, יש צורך לכתוב אותו מחדש.

מה צריך להיות כלול בתיק שטח?

תכנית ניהול בטיחות בעבודההדבר הראשון שמכיל תיק שטח הוא תוכנית המבנה. כמה חדרים יש בבניין, כמה מסדרונות, כמה ממ"דים, כמה חניונים, מיקום של חדרי מדרגות, מעליות, חלונות, דלתות וכדומה. כמו כן מיקום של מערכות שונות במבנה – מערכות מיזוג אוויר, מערכות כיבוי אש, מערכות חשמל, חדרי מכונות, וגם מיקום של חדרי שירותים וכדומה. בנוסף, תיק שטח מכיל מידע כללי רלוונטי על המבנה – למה הוא משמש, מי האנשים שנמצאים בו ומהו תחום הפעילות שלו. בשלב הבא יהיה פירוט של דרכי המלטות מהמבנה בזמן סכנה, וכן דרים שפתוחות לכוחות הצלה, כמו למשל פתחי מילוט, דרכי גישה לכוחות חירום והצלה, מיקומים של משאבות כיבוי, ברזי סליקה, ספרינקלרים וכן הלאה. לבסוף, תיק שטח צריך להכיל גם נוהל הערכות למצבי חירום ובזמן שריפה, בהתאם לתנאי השטח – נוהל פינוי של הדיירים, דרכי מניעה של מקרי חירום, ועוד. כל אלה מעניקים לרשות הכבאות את הידע והכלים לסייע בכל מקרה של שריפה במבנה או מקרה חירום אחר, מבלי לבזבז זמן על היכרות עם המקום ועל חיפוש דרכי גישה ומילוט.
דף הבית › מאמרים › מאמרים בנושא תיק שטח › מהו תיק שטח ולאילו צרכים הוא נכתב

איזה סוגי תיק שטח קיימים היום בשוק - בהם אנו מתמחים

  1. תיק שטח מוסדי - מתאים עבור מוסדות גדולים, אולי ממשלתיים, חברות גדולות.

  2. תיק שטח קב"ט - מתאים כמעט עבור כולם, תיק השטח מהסוג הזה מתייחס לנושאי אבטחה שהיא נוגעת בנושאי אבטחת מידע, אבטחה של העובדים במקום המנהלים במקום, נהלים הקשורים לנושא מכר וגניבות נושאים של מחסן ונהלי קבלת סחורה וחושב מכל הנושאים האלה בטיחות העובדים מבחינת קירבה אל אמצעי בטיחות ומיגון מאש, טיפול בחומרים דליקים בעת שריפה, נושאי בטיחות קרינה.

  3. תיק שטח בית ספרי - תיק מקיף וחשוב מאוד עבור בתי ספר גנים ואוניברסיטאות בהם לומדים עשרות מאות ואף אלפי תלמידים, במקומות מסוג זה הנחיות הביטחון בנמצאות בתוך תיק שטח יתייחסו בצורה מקיפה אל נושאים בטיחותיים כמו זהירות בדרכים, סכנות אש, התנהלות בתוך מצבי חירום כמו רעידת אדמה או מלחמה פתאומית, אזעקות מיגון בכיתות הלימוד, כלים להתנהגות בשעת אש ולאחרונה ישנה גם מודעות עולה בנושא קירבה מסוכנת אל מוקדי קרינה התוך מוסדות החינוך.

  4.  תיק שטח ממוחשב- אוהבים תרשימים, סקיצות ומפות מסודרות, תיק שטח ממוחשב מציג פתרונות ממוחשבים ומחושבים על ידי מחשב, שימוש בתלת מימד להמחשות.

  5. תיק שטח משטרה - עסקים הנמנים עם מקומות שנחשבים פרטיים אך ציבוריים כמו לדוגמא קניונים חייבים לעמוד בתקנות משטרה , החוקים והנהלים הקשורים לתיק שטח משטרה נוגעים בנושא של בטחון אישי , אכיפה ומעקב אחר העוברים ושבים לצורך שימוש עתידי, כמו כן תיק שטח משטרה מכיל בתוכו נהלים מסודרים במקרה של אש במבנה כמובן.

  6. תיק שטח 503 - על פי הוראות מכ"ר 503 בעלי עסקים מחויבים בהכנת תיק שטח הכרת השטח עליו נמצא העסק ! למה זה טוב? במקרה חירום ידעו כוחות ההצלה את המיפוי של האזור העסק, מידע זה הוא מידע מציל חיים שכן ללא הכרת השטח לא ידעו כוחות ההצלה היכן ייתכן ונמצאים לכודים. המידע הזה הוא מידע מקצועי הכולל מידע על כניסות ויציאות שיש בבניין, מיקום החלונות, מיקום הדלתות,שרטוט מלא של המבנה, מיקום של אמצעים לכיבוי אש , מיקום מערכות חשמל גדולות ומידע על חומרים מסוכנים ודליקים שעלולים להיות במבנה.
לשיתוף ברשתות החברתיות