תוכנית בטיחות

משרדי הממשלה השונים אמונים על רמת הבטיחות במקומות עבודה, זאת בשביל להקטין את הנזקים שנגרמים בתאונות עבודה ובעיקר את הפגיעה הפיזית והנפשית של עובדים, פגיעה שיכולה להיות אף קטלנית לעיתים. תוכנית בטיחות יוצרת ניהול שיטתי ומסודר של הסיכונים השונים ופועל יוצא מכך פעולות שונות שמונעות את אותן תאונות. תוכנית בטיחות מגדירה מהם הסיכונים השונים ואילו פעולות צריכות להינקט על מנת שהסיכונים הללו יופחתו או ייעלמו לגמרי ומגדירה את האחראיים על כל תחום שהוא, מה הם צריכים לבצע ומהם זמני היעד לביצוע של הפעולות הללו. תוכנית בטיחות מסדירה עבור מנהלים ומעסיקים את משימות הבטיחות השונות ואת תהליכי הבטיחות השונים בכל ענפי התעשייה והמשק.

תהליך ניהול הסיכונים

לב ליבה של תוכנית הבטיחות הוא תהליך ניהול סיכונים, תהליך שצריך להתבצע כל הזמן במהלך העבודה. תהליך זה מתחיל עם ניתוח מפורט של הסיכונים בכל מקום שהוא באתר העבודה בכדי שניתן יהיה למצוא פתרונות להם, ולאחר מכן נקבעים אמצעי הבקרה והפתרונות על מנת למגר את אותם סיכונים או לפחות להפחית אותם. במהלך תהליך ניהול הסיכונים מתבצעות פעולות יזומות של איתור המפגעים ונערכים סקרים מקדימים וניטור סביבתי על מנת שניתן יהיה לתת את המענה הטוב ביותר.

מה כוללת תוכנית בטיחות?

תוכנית בטיחות כוללת מספר מרכיבים חשובים: זה מתחיל עם תיאור מפורט של מקום העבודה – מהו מקום העבודה, אילו עבודות מתבצעות בכל חלק בו, לאחר מכן נקבעת מדינות הבטיחות במקום העבודה, מדיניות שעל פיה יעבדו מעתה והלאה. תוכנית בטיחות כוללת גם הדרכות בטיחות לעובדים על מנת שיוכלו להתנהל בצורה נכונה וכך יפחיתו את הסיכוי להיפגע. היא כוללת בדיקות רפואיות תעסוקתיות לעובדים, קביעת ההרשאות השונות וחידושן, וכמובן בדיקות תקופתיות לציוד שנמצא במקום העבודה, בדיקות שמוודאות שאותו ציוד אכן כשיר ואינו מהווה שום סיכון עבור העובדים. בסופו של דבר תוכנית הבטיחות תכלול רשימה של נהלים והוראות שעל פיהם יעבדו מעתה והלאה כמו גם רשימה של פעולות אותן יש לבצע על בסיס קבוע.

בכל מקום עבודה יש סיכונים, אך על מנת שהסיכונים הללו לא יהפכו לתאונות ולנפגעים יש צורך בתהליך ניהול סיכונים מחושב ומקצועי ובתוכנית בטיחות מפורטת על מנת שניתן יהיה ליישם את מסקנות התהליך. תהליך ניהול סיכונים מקצועי מבליט את הסיכונים החמורים יותר לעומת אלו הפחות חמורים ומאפשר תוכנית על מנת למגר את הסיכונים בהתאם לרמת הדחיפות שלהם.

השארת תגובה