ממונה בטיחות – חובה או רשות?

סביבות עבודה רבות, יכולות להוות מוקדי סיכון ממשיים לעובדים בהם. כאשר מדובר בסביבה או במקום עבודה, שהעבודה בהם מהווה סיכון כלשהו לעובדים בהם, חייבים למנות ממונה בטיחות, שיבטיח את בטיחות מקום העבודה, ברמה האידיאלית

מיהו ממונה בטיחות?

ממונה בטיחות, הוא אדם שעבר קורס מיוחד בתחום הבטיחות. הוא מכיר את כל נהלי וכללי הבטיחות שאמורים להיות מיושמים בכל מקום עבודה ומטרתו היא לדאוג שהם אכן יישומו באופן הטוב ביותר. ממונה הבטיחות דואג להעריך את תנאי העבודה, את הציוד בו ואת תחום העבודה ולדאוג שהם לא יהוו סיכון כלשהו לעובדים, בשום אופן. כמו כן, ממונה הבטיחות בונה תכנית בטיחות שנתית למקום העבודה, עובר עם העובדים על נהלי חרום ועוד. תחום אחריותו של ממונה בטיחות הוא משמעותי, שכן הדאגה לבטיחות מקום עבודה שהוא אחראי עליו, מוטלת עליו באופן מלא.

sunset-213546_1920מטרתו לשמור על הבטיחות במקום העבודה. בין אם הדבר כרוך לסייע ולהזכיר למנהלי העבודה את הכללים וחוקים בתחום הבטיחות בעבודה ובין אם לעזור לעובדים ולמנהלים להפוך את מקום העבודה לבטיחותי יותר בעזרת שינויים במקום העבודה עצמו או חזרה וחידוש כללים כאלו ואחרים הקשורים לתחום העבודה ומטרתם למנוע נזק כלשהו לעובדים במקום העבודה. כמו כן ממונה הבטיחות מעביר הדרכות בתחום העבודה בנוגע לכללי בטיחות בעת העבודה ודואג שההדרכות הללו אכן ייושמו. ממונה הבטיחות בונה תכנית שנתית לניהול הבטיחות בתחום העבודה בהתאם לסיכונים שבמקום העבודה ומממש אותה. כמו כן הוא מנהל תרגילים הקשורים לתחום הבטיחות ומקים ומנהל מערכי חרום במקום העבודה

איזה מקומות עבודה חייבים ממונה בטיחות?

כל בית עסק, מפעל או שטח בנייה, שהעבודה בהם מהווה סיכון כלשהו, בכלי העבודה, בציוד, בסביבה או בתחום העבודה, חייב למנות לו ממונה בטיחות. העומד בראש תחום עבודה, שיודע שסביבת העבודה, תחום העבודה או כלי העבודה במקום עבודתו, לא בטיחותיים מספיק עבור עובדיו, לוקח סיכון מהותי במידה והוא לא ממנה ממונה בטיחות, שידאג לביטחון האידיאלי של עובדי המקום, בכל התחומים. מקומות עבודה רבים מהווים סיכון עבור עובדיהם ולעיתים, העומדים בראשם אפילו לא מבינים את גודל ומהות הסיכון. תפקידו של ממונה הבטיחות הוא להביא לתשומת ליבם הן של מנהלי המקום והן של עובדיו, את הסכנות הרלוונטיות במקום העבודה ולמצוא דרך להימנע מהן באופן המוחלט ביותר.

 כל תחום עבודה חייב שיהיה לו ממונה בטיחות. מקומות עבודה אשר דואגים לבריאותם הנפשית והפיזית וביטחון העובדים במקום העבודה, מקומות עבודה והעומדים בראשיה אשר אחראיים מספיק בכדי לדעת שלעיתים מקום עבודה יכול להיות מקום מסוכן ולא בטיחותי עבור העובדים שבו, חייבים למנות ממונה בטיחות.

קשיים שנתקל בהם ממונה הבטיחות


לרוב הקשיים שנתקלים בהם ממוני הבטיחות הם בעיקר בגיוס המנהלים לשם תמיכה בין אם היא תמיכה "רוחנית" בתחום הבטיחות ובין אם היא תמיכה של משאבים כלכליים בכל התחום שעוסק בו ממונה הבטיחות. מנהלי עבודה רבים לא מייחסים ערך או צורך למומחה הבטיחות בעבודה ולעיתים נראה להם שתחום עבודתו גובל בהגזמה כלשהי וגיוס יתר של משאבים שלא תמיד יש ביכולתם להקציב לו. כאשר המנהלים לא תומכים בעבודתו של מומחה הבטיחות הרי שקשה להנחיל למקום העבודה פן יותר בטיחותי וחבל.

אם כל מנהלי העבודה, בעיקר במקומות עבודה המזמנים סכנות יתר לעובדים בהם, יבינו את הצורך המהותי בממונה בטיחות לשם צמצום הדברים היכולים לפגוע בעובד בתחום העבודה ולשם ניהול בטיחות מקום העבודה ביד רמה, ניתן למנוע המון תאונות ופגיעות עבודה מיותרות לעובדים שעובדים במקום העבודה ולא פעם נפגעים פגיעות חמורות יותר או פחות כתוצאה מתחום עבודתם. כל מקום עבודה אחראי ורציני חייב מומחה בטיחות.

אופיו של ממונה הבטיחות


ממונה הבטיחות חייב להיות אדם ערכי ואחראי, אשר חדור תחושת שליחות בתפקידו ומבין את גודל ומהות התפקיד. ממונה הבטיחות חייב להיות ערני, ממוקד, ובעל ידע מקצועי רחב מספיק, שיעזור לו בתפקידו, למנוע את הסכנות במקום העבודה באופן הטוב ביותר.
כל מקום עבודה שהעומד בראשו דואג ואחראי שעובדיו יגיעו בשלום לביתם, בכל סוף יום עבודה, חייב למנות ממונה בטיחות רציני ואחראי.

לשיתוף ברשתות החברתיות