מהי תכנית בטיחות אש?

כדי להקים עסק ולהתחיל לפעול – יש צורך להוציא רישיון עסק. כדי להתחיל לבנות מבנה, בין אם בניין מגורים ובין אם בניין משרדים או מבנה מסחרי – יש צורך להוציא רישיון בניה. גם כדי לקבל רישיון עסק וגם כדי לקבל היתר בניה צריך להציג תכנית בטיחות אש.

מהי תכנית בטיחות אש? מחייבת בעלי עסקים/מפעלים/אזורי בילוי מסויימים על פי חוק, וכן משמשת כאלמנט בטיחותי חשוב ביותר המסייע בהצלת חיים במקרה של שריפה מתפרצת. תוכנית כזאת מבטיחה שהמבנה ערוך ומוכן להתמודדות עם מצבי שריפה והתלקחות. תוכנית כזאת, בשילוב צעדים נוספים כגון פיקוח של ממונה בטיחות בעבודה או הדרכת בטיחות אש, תקטין במידה ניכרת את הסיכוי ששריפה תפרוץ ותגרום לנזקים או חלילה לנפגעים.

אם כן, ננסה להסביר במספר משפטים מהי תכנית בטיחות אש?. תכנית זאת למעשה תשמש בשגרה ובחירום את האנשים הפועלים במתחם בשני אופנים:

1. תכנית זאת "עושה סדר" ומתכללת בצורה מקיפה את נושא הבטיחות באש וכן מפיקה משמעויות לכיבוי אש במקרה חירום. באמצעות תכנית זאת ניתן לזקק את נהלי הבטיחות ולהטמיע אותם בשגרה במקום העבודה, בקרב העובדים וכן לוודא שתנאי המפתח להצלחה ולמזעור נזקים מתקיימים באופן שוטף.

2. תיק זה מוגש בין היתר לרשויות וכיבוי והצלה, במקרה חירום תשמש להבין את המורכבות והאתגרים הניצבים בפני המחלצים והכבאים. כך, נוצרת היכרות מטרימה לפני הגעתם של אנשי ההצלה למקום ופעולותיהם בזמן חירום יהיו ממוקדות יותר, וזמן קריטי ויקר נחסך בהבנת האירוע והתרחישים האפשריים.

הכנת תכנית בטיחות אש

כדי להכין תכנית בטיחות אש יש לבצע בחינה מדוקדקת של התוכנית האדריכלית. הבחינה והכנת תוכנית הבטיחות צריכים להתבצע על יד גורמים הבקיאים ומיומנים בנושאים הללו כגון ממוני בטיחות, מהנדסים ואחרים. התוכנית יכולה להידרש במבנה קיים, במבנה שעובר תהליך של שיפוץ ושיקום, כאשר רוצים לקבל אישור לתוספות בנייה. עריכת התוכנית וביצוע סיורים בשטח צריכים להתבצע על ידי גורמים מקצועיים, בעלי ניסיון בתחום זה. היכן מוצאים את אותם אנשי המקצוע? בחברות המתמחות בבטיחות, גהות, רישוי עסקים, טיפול באישורי בטיחות, הכנת תיקי שטח וכדומה. הכנת תכנית בטיחות אש היא לעיתים תנאי הכרחי לקיום עסק/אזור בילוי וכיוב' – ואנו מקפידים ללוות את הלקוח עד לקבלת האישורים המיוחלים בזמן הקצר ביותר ובמקצועיות על פי החוקים והתקנות.

תוכנית אש מפורטת כנדרש

מהי תכנית בטיחות אשמה כוללת תכנית בטיחות אש? איך מוודאים שהתוכנית אכן תתאים ליעודה? בין היתר, התוכנית תפרט את ייעוד המבנה והעסק, חלוקת המבנה לאזורים, פירוט דרכי הכניסה והיציאה, פירוט פתרונות אספקת המים לצרכי כיבוי אש. בתכנית בטיחות זו יהיה פירוט של כל הציוד לכיבוי אש, פירוט לוחות הפיקוד, לוחות חשמל, מפסקים, מערכות גילוי, דרכי פינוי עשן. בתוכנית יפורטו האלמנטים המיוחדים שנדרשים לעמידות אש, תוך פירוט האם העמידות היא לשעה, שעתיים, שלוש וכדומה. יצוינו קיומן של דלתות עשן, דלתות החסינות בפני אש, חלונות מתאימים וצהרים. בתוכנית ישורטטו דלתות בעלות ידיות בהלה (חד אגפית, דו אגפית) וכן ישורטטו ברזי הכיבוד והקוטר שלהם, מערכות ההסנקה ועוד.

אתם נדרשים להכין תכנית בטיחות אש?  תנו למומחים של י.דר בטיחות לטפל עבורכם בנושא:

השארת תגובה