הכל על ממונה הבטיחות

בטיחות במקום העבודה היא עניין בסיסי וחשוב ביותר. נשמע טבעי והגיוני שבעל עסק המעסיק עובדים רבים ירצה לדאוג לשלומם ולביטחונם על מנת שלא יינזקו ולא ילך לאיבוד כוח אדם חשוב. אולם, הניסיון מלמד, ששיקולים כלכליים עכשוויים, הנובעים מחסכנות לא מחושבת, גורמים למעסיקים ומנהלים רבים, לחסוך דווקא במקומות הקשורים בבטיחות מתוך מחשבה ערטילאית של "מה כבר יכול לקרות?"

ממונה הבטיחות - דבר המחוקק

המחוקק, שזיהה את הבעייתיות הקיימת, החליט להגן על העובדים ותקן תקנה חוקתית שמחייבת את בעל המפעל או העסק, הקרוי בחוק, "מחזיק העבודה" להעסיק ממונה בטיחות. על פי תקנה זו, כל מקום עבודה המעסיק מעל חמישים עובדים, חייב להעסיק "ממונה בטיחות". על פי החוק, תפקידו של ממונה הבטיחות הוא : לייעץ למעביד בכל הנוגע לחוקים, לתקנות ולתקנים בענייני הבטיחות, לסייע לו ולאנשי צוות הניהול בכל הקשור לבטיחות, לגהות, להנדסת אנוש ולבטיחות תעסוקתית של העובדים בכל מקום עבודה".

מה עושה ממונה הבטיחותממונה בטיחות הוא בין התפקידים החשובים ביותר במפעלים, חברות וארגונים שונים. ממונה בטיחות הוא בעל תואר במדעי הטבע, הטכנולוגיה וכדומה ומהנדסים שעברו קורס ייחודי להסמכה כממוני בטיחות. ההסמכה ניתנת על ידי משרד הכלכלה לאחר קורס מקצועי המקנה את הידע הדרוש לעבודה בתחום. הקורס שאנו מציעים הינו עבור עובדים ממפעלים וממוסדות גדולים באופן כללי.

תפקידו בפועל שלהוא לשמש כיועץ מקצועי למפעלים, ארגונים, חברות שונות בעיקר בתחומי התעשייה והבניין. ממונה הבטיחות מייעץ לחברות אלו כיצד לפעול על פי חוק בהתאם לתקנות הבטיחות בכל פרוייקט. ממונה הבטיחות אחראי על שמירה על בטיחותם של העובדים ושל כל הסובבים באזור בו העבודה מתקיימת. ממונה הבטיחות לומד במהלך הקורס שלו גם סיכונים ביולוגיים וכימיים שיכולים להשפיע על הסביבה וכיצד להימנע מהם.

תעודת ההסמכה של ממונה הבטיחות

תעודה ההסמכה המספקת את הרישיון על פי חוק לעבוד בתפקיד ממונה בטיחות מונפקת על ידי משרד הכלכלה ועל ידי המכללה המלמדת את הקורס. ללא תעודת הסמכה לא יוכל אדם להתקבל לעבודה או אף להציע את שירותיו למשרת ממונה בטיחות בארגונים או חברות שונות. תעודת ההסמכה מעידה על שנות הכשרתו ועל סיום לימודיו בהצלחה ועל ניסיון בתחום המקצועי אותו רכש לפני לימודי קורס ממונה בטיחות.

מיהו ממונה הבטיחות

כל מקום עבודה שיש חשש כלשהו שיהווה סכנה כלשהי לעובדיו בתחומו, מחייב מינוי ממונה בטיחות. כל מעביד אשר חש חובה מוסרית ודאגה לבטיחות ושלמות חייהם של עובדי המקום או החברה שבראשה הוא עומד, חייב למנות ממונה בטיחות,אשר ינחיל במקום העבודה חוקי וכללי בטיחות,שיסייעו למקום העבודה להיות בטיחותי כדי הצורך עבור כל העובדים בו.

construction-worker-956496_1920ממונה בטיחות הוא אדם אשר עבר הכשרה מיוחדת לצורך התפקיד. תפקידו של ממונה הבטיחות ברמת המקרו הוא לדאוג לבטיחות מקום העבודה באופן האידיאלי. ברמת המיקרו, ממונה הבטיחות סוקר את מקום העבודה ובוחן את הדברים שיכולים להיות לא בטיחותיים במקום העבודה. לאחר סקירה יסודית והכרת תחום העבודה ומקום העבודה, ממונה בטיחות אחראי על חקיקת חוקים ויצירת כללים שונים הנוגעים לתחום הבטיחות בעבודה, אותם עובדי המקום יצטרכו ליישם כל זמן שהם שוהים במקום העבודה. ממונה הבטיחות מעריך את הסכנות אל מול הפתרונות שיכולים לסייע בהתמודדות איתם ומנסה ליישם בשטח,דרך פעולה נוחה לעבודה זהירה ובטוחה במקום העבודה הרלוונטי. כמו כן,ממונה הבטיחות קובע תכנית שנתית הכוללת את כל אמצעי הבטיחות ואת כל כללי הבטיחות השנתיים עבור מקום העבודה ומעדכן אותה מדי שנה בשנה,במידה ויש צורך. ממונה בטיחות הוא האדם האידיאלי עבור כל מקום עבודה,בעיקר בתחומים אשר ידוע שהם מהווים סיכון כלשהו במהותם לעובדים בהם.

חשיבותו של ממונה בטיחות

ממונה בטיחות הוא חשוב ומהותי לכל מקום עבודה אשר מהווה סיכון כלשהו לעובדיו. מלבד חובה חוקית של המעביד במקום אשר דרוש ממונה בטיחות,למנות אחד כזה, זוהי גם חובה מוסרית. כל מעביד אשר דואג לשלום עובדיו חייב להבטיח שהם יוכלו לשוב לביתם בשלום מדי יום ביומו. ממונה בטיחות דואג להדרכות לעבודה בתחומים מסוכנים, למסגרת בטיחות אידיאלית למקום העבודה וליצירת תחושת ביטחון בקרב העובדים כולם. אין ספק שממונה בטיחות הוא הדבר הטוב ביותר עבור כל מקום עבודה וגם מקומות עבודה אשר לא נדרשים עלפי חוק למנות ממונה בטיחות,יכולים לעשות זאת במידה ויש להם חשש שמקום העבודה לא בטוח דיו.
ממונה בטיחות מהווה את הביטחון האידיאלי לכל מקום עבודה אשר מהווה סכנה כלשהי לעובדים בו.

הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות