בטיחות במעבדות כימיה

יש בישראל כמה עשרות מעבדות כימיה, מעבדות שיכולות להיות במוסדות מחקר שונים, מוסדות אקדמיה, משרד החינוך ובתעשייה. המעבדות הללו הינן סוג של מפעלים כימיים קטנים מכיוון שיש בהן חומרים ותרכובות שיכולות ליצור בעיות ויש במעבדות הללו תהליכים שאם לא מכירים את כל כללי הבטיחות סביבם יכולים לגרום לנזק רב ולפגיעה פיזית או כלכלית.

במעבדות כימיה יכולים להיות כל מיני סוגים של חומרים מהם חומרים מוכרים יותר ויום יומיים ומהם חומרים ייחודיים יותר שלא נמצאים בשימוש תדיר, ויש קבוצות שונות ברמות סיכון שונות. שמירה על כללי בטיחות במעבדות כימיה היא קריטית וצמצום הסיכונים יכול להתקיים רק אם מקפידים על מספר דברים:

בטיחות במעבדות כימיה – בין היתר

  • בטיחות במעבדות כימיהעבודה בהתאם לתהליכים מאושרים ובדוקים – יש הליכים רבים שצריכים אישור לפני ביצוע שלהם וחובה לעבוד בהתאם לנהלים של אותם הליכים.
  • שימוש בכמויות קטנות – כפי שציינו מטבע הדברים מעבדות כאלו מצויידות בחומרים בעייתים רבים וצמצום החשיפה לאותם חומרים כמו גם שימוש מוקטן בהם יצמצמו את הסיכויים שיקרה משהו.
  • מיון החומרים – יש קבוצות חומרים שונות ולכל קבוצה יש את רמות הסיכון שלה. חשוב למיין את החומרים בצורה נכונה בכדי שניתן יהיה לאחסן כל קבוצה של חומרים במקום נפרד בשביל להקטין סיכונים.
  • טיפול נכון בפסולת – מעבדה מייצרת מטבע הדברים לא מעט פסולת. בטיחות במעבדות כימיה כוללת טיפול נכון באותה הפסולת, עבודה עימה בהתאם לנהלים ופינוי שלה לאתרים מורשים.
  • הכרת אמצעי חירום – הכרת אמצעי חירום קריטית כחלק בשמירה על בטיחות במעבדות כימיה כמו גם במעבדות אחרות. הכרה של אמצעי המיגון, אמצעי עזרה ראשונה, כיבוי אש ואמצעים אחרים היכן המיקום שלהם ואיך מפעילים אותם יכולה להקטין את הסיכונים שמשהו יתרחש ואם כן התגובה לאותם תרחישים תהיה מהירה.

ביקורת בטיחות מקצועית

בשביל לשמור על רמת בטיחות במעבדות כימיה ברמה גבוהה צריך פיקוח על ידי אלו שמבינים בתחום. אנו מספקים יועצי בטיחות ברמה גבוהה עם מומחיות ספציפית במעבדות כימיה ונשמח להציע אותם גם לכם בכדי שיסייעו לכם לשמור על רמת בטיחות נאותה.

פנו אלינו למידע נוסף:

השארת תגובה