בטיחות במוסדות חינוך

בשנים האחרונות מושם דגש רב על בטיחות במוסדות חינוך על ידי משרד החינוך, בין אם מדובר על גני ילדים ובין אם מדובר על בתי ספר ואחרים. ההבנה שרק עבודה מקדימה וסקירת השטח כמו גם גילוי של מפגעים יכולה למנוע את האסון הבא היא שהביאה את הרשויות להקפיד על בטיחות גבוהה במוסדות הללו ועל פיקוח הדוק יותר. משרד הבריאות בודק מספר פרמטרים שונים הנוגעים לבטיחות הילדים וביניהם:

  • בטיחות באש – הימצאותם של אמצעי כיבוי תקינים כמו גם ווידוא אי סכנת התלקחות בגלל הימצאותם של חומרים מסוכנים שונים
  • גדרות ודלתות – תקינות שלהם כמו גם בטיחות מרבית שלהם
  • מתקנים – בכל מוסד חינוכי כמעט ישנם מתקנים שונים, ומתקנים אלו חייבים לעמוד בדרישות החוק ובתקנים הספציפיים שלהם.
  • חשמל – ווידוא סביבה בטוחה מבחינת מערכת החשמל כמו חוטי חשמל חשופים וכדומה
  • בטיחות במטבח – גם המטבח במוסד החינוכי חייב להיות בהתאם לנהלים הספציפיים שנוגעים לבטיחות שלו הן לעובדים בו והן לתלמידים.

מה עושה יועץ בטיחות במוסדות חינוך ?

בטיחות במוסדות חינוךבכל הקשור לעניין בטיחות במוסדות חינוך ליועץ הבטיחות יש שני תפקידים. סיוע במניעה כמו גם ביצוע תחקירים לאחר מקרים שקורים והסקת המסקנות לגביהם בשביל להקטין את סיכויי הפגיעה העתידית.

יועץ הבטיחות מבצע את הסקרים הדרושים ובוחן את השטח ובהתאם מרכז את המסקנות, מסקנות שאמורות להיות מומרות לעשייה, הוא מדריך את מנהלי המוסדות כמו גם העובדים בהם בנושאים שונים של בטיחות (בטיחות אש, בטיחות חשמל וכדומה) הוא מספק אישורי בטיחות לאחר שכל ההמלצות שלו בוצעו ואין סכנות, והוא מבצע תחקירים ללמידה ולמניעה עתידית.

 
כל מוסד חינוך חייב לחשוב על בטיחות מרבית של הלומדים בו וכל מנהל חייב לקבל את חוות דעתו של יועץ בטיחות מבעוד מועד. חברתנו מספקת יועצי בטיחות במוסדות חינוך, יועצים מנוסים שמבצעים את הבדיקות הנדרשות בהתאם לתקנים הדרושים ומגישים את מסקנותיהם. חברתנו תסייע למוסד שלכם לקבל את אישורי הבטיחות השונים, אישורים שנדרשים על ידי משרד החינוך כמו גם על ידי הרשויות השונות.

בטיחות במוסדות חינוך

בישראל יש אלפי מוסדות חינוך בהם לומדים מאות אלפי תלמידים, בין אם אלו מוסדות חינוך אקדמיים, תיכונים, בתי ספר ואחרים. למשרד החינוך יש אחריות על התלמידים הללו והוא עושה הכול על מנת לשמור על בטיחותם, ובשביל לשמור עד כמה שניתן על בטיחות התלמידים יש לא מעט דברים שצריך לבדוק וליישם כל הזמן. משרד החינוך דורש ממנהלי המוסדות הללו לערוך מבדקי בטיחות שנתיים, מבדקים שאמורים לזהות מפגעים בטיחותיים, בשביל לנטרל אותם בזמן.

מפגעים בטיחותיים נפוצים במוסדות חינוך

יש לא מעט מפגעים בטיחותיים שעלולים להיות במוסדות חינוך והנה כמה דוגמאות. אלו יכולים להיות חיבורי חשמל בעיתיים כמו גם נקודות חשמל מסוכנות, אלו יכולים להיות גדרות שבורות או אזורים ללא גדר, אלו יכולים להיות מכשירי חשמל שונים, אלו יכולים להיות חומרים מסוכנים במעבדה של מוסד החינוך, חצר המשחקים של מוסד החינוך ועוד אפשרויות רבות של מפגעים שונים במוסדות החינוך הללו. המפגעים הללו יכולים לגרום לפציעות קלות ובמקרים רבים גם לפציעות קשות ואף למוות. בשביל לזהות את המפגעים הללו ובשביל לנטרל אותם כדאי לעשות שימוש ביועץ בטיחות במוסדות חינוך.

תפקיד היועץ

יועץ בטיחות במוסדות חינוך קודם כל מגיע ובוחן כל פינה במוסד החינוך. הוא מכין רשימה של מפגעים ושל מפגעים פוטנציאליים ומכין מערך בטיחות. הוא מכיר גם את דרישות החוק ומשרד החינוך על מנת לאשר כל שטח כזה והוא מיידע את מנהל המקום מה הוא צריך לעשות. הוא מסייע ביישום של המסקנות שלו ובהפיכת המקום למקום בטוח יותר. בסופו של דבר התוצאה שתתקבל צריכה להיות ברורה – כל ביקורת במוסד החינוך תגלה שאין בעיות בטיחותיות.

בטיחות אש במוסדות חינוך

מרכיב חשוב כחלק מבטיחות מוסדות החינוך הוא בטיחות אש. כאן כבר לא מדובר רק על דרישות של משרד החינוך אלא על דרישות של כוחות הכיבוי וההצלה. יועץ בטיחות יבחן את המקום, את דרכי הגישה לכוחות הכיבוי במקרה של שריפה, יכין תוכנית המתארת את הבניין על אגפיו השונים, יוודא שיש בחוץ רחבה שמתאימה לרכב כיבוי, יוודא עמידות של חלקי המבנה בשריפה, בחינת דרכי הימלטות וכל מה שקשור בבטיחות האש במקום.

חברתנו מספקת יועצים לבטיחות במוסדות חינוך שגם עוסקים בבטיחות אש. היועצים שלנו בעלי ניסיון רב עם מוסדות לימוד רבים שהם סייעו להם בהכנת תוכנית בטיחות, ונשמח לסייע גם לכם.


פנו אלינו למידע נוסף:

השארת תגובה